
I sommarens soliga dagar är det dags att planera träningsläger till vintern!
I Gräftåvallen finns fina längdspår lättillgängligt och för det mesta har vi åkbara spår redan i november.
Gräftåvallens spårsystem omfattar två slingor på 3 km, varav en med elljus, en 5-km slinga, en 9 km slinga (Dörrsårundan), en 10-km slinga samt 16-km slinga. Åker man alla spåren blir det totalt 45 km. Spåren prepareras så snart snösituationen kräver åtgärd och det är Gräftåvallens skidklubb som ansvarar för preparering av skidspåren. Spårstatusen finns uppdaterad på hemsidan www.skidspar.se Gå vidare till Bergs kommun.
Med hjälp av medlemsavgifter, sponsring av turistnäring i Gräftåvallen/Bydalsfjällen och med många timmars idéellt arbete av elsdjälar i skidklubben har vi otroligt fina spår. Gå gärna med som medlem och stöd klubben. Endast 100 kr för enskild medlem, 200 kr för hela familjen. Medlemskap kan lösas på Fjällgården. Eller varför inte lämna en frivillig spåravgift till klubben på Fjällgården eller i lådan som finns på portalen vid spårens början. Alla bidrag går till klubbens arbete för att höja kvalitén i längdspåren.
Tack vare klubbens engagemang kan vi erbjuda träningsläger med boende i stugor, god och näringsrik mat på Fjällgården, varierande träningsmöjligheter både när det gäller barmarksträning på kalfjäll och i skogsterräng samt vinterträning redan i oktober/november. Boende, mat och träningsmöjligeheter, allt på samma plats! För information och bokning ring Fjällgården 0643-520 12
Remsle SK på träningsläger i Gräftåvallen
|